Rytm i improwizacja

I cz. RYTM – ta część warsztatów skupi się głównie na odnalezieniu wewnętrznego pulsu, jaki drzemie w każdym z nas. W muzyce rozrywkowej jest to bezwzględnie jedna z najważniejszych rzeczy. „Bez wyczucia time’u nie ma niczego”. Oba wykłady nastawione będą głównie na praktykę, w tej części wszyscy będziemy starali się odnaleźć w różnych stylistykach. Uczestnicy zajęć mogą również przynieść swoje utwory, które wykorzystamy w zajęciach. Osadzenie dźwięku w rytmie oraz artykulacja – ćwiczenia i wykład, który uświadomi nam jak ważnym elementem muzyki, który nadaje jej wyjątkowy charakter jest rytm i jego modyfikacje.

II cz. IMPROWIZACJA – omówimy i wypróbujemy w praktyce metody wykorzystywane w improwizacji. Co to w ogóle jest, na czym polega? Z czego warto korzystać (skale) w trakcie gry bądź śpiewu, jakich środków używać w różnej muzyce? Jak zbudować napięcie? Jak stworzyć swój własny język improwizacji? Co lepsze – pentatonika czy gama, a może inne skale? Ta część wykładu postara się odpowiedzieć na powyższe jak i wiele innych pytań.

Najważniejszym jednak założeniem i celem Tomasza jest zaszczepienie kreatywności w uczestnikach warsztatów. „Kreatywność to coś co pozwala nam być oryginalnymi, w trudnym świecie wielu ciężkich zależności. Warto być sobą, a z tyłu głowy mieć na wszelki wypadek fachową wiedzę i nie oglądając się na nic zmieniać świat swoimi dźwiękami’.